Pačinek Glass

 

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů nejen v České republice, ale zároveň na mezinárodní úrovni, se narodil v roce 1972 v Litoměřicích. První návštěva sklářského města Nový Bor, kam zavítal s dětským výletem, ho inspirovala natolik, že se rozhodl pro dráhu skláře a v roce 1987 tak nastoupil ke studiu na Středním učilišti sklářském, kde se postupně, aniž by ve své rodině měl vůbec kdy nějakého skláře, vzdělával a zdokonaloval nejen teoreticky, ale zejména prakticky, a to u největších mistrů českého skla.

Když po vyučení v roce 1990 nastoupil jako sklářský novic do legendární sklárny v Chřibské, která letopočtem svého založení 1414 byla vůbec nejstarší fungující sklárnou na světě, byl si naprosto jistý tím, že právě tomuto krásnému řemeslu chce věnovat celý svůj život. Svá léta v Chřibské, během kterých se zdokonalil v technice tzv. hutního tvarování skla, poté zúročil ve svém dlouholetém angažmá v jedné z nejvýznamnějších světových uměleckých skláren své doby, sklárně AJETO LINDAVA, kterou spolu s významným uměleckým sklářem Petrem Novotným a architektem světového věhlasu Bořkem Šípkem v 90. letech minulého století zakládal a kde se po krátké době stal dokonce mistrem jedné ze zdejších dílen. Následovala celá řada zahraničních cest, například do USA, Německa, Nizozemí, Itálie a dalších sklářských zemí, kde měl Jiří Pačinek výjimečnou možnost prezentovat nejen české umělecké sklo, ale zejména sám sebe, své řemeslné schopnosti a tělesný potenciál, který ho doslova předurčoval k tvorbě extrémně objemných a zároveň detailně propracovaných objektů. Ty se zanedlouho staly tak originálními a typickými z hlediska sklářského rukopisu, že zbýval již jen poslední krok k vyprofilování se v samostatného uměleckého skláře a založení vlastní značky PAČINEK GLASS.

Tento zásadní okamžik nastal v roce 2007, kdy Jiří ve své roubené chaloupce v Lindavě, kterou zrekonstruoval pro bydlení, postavil sklářskou pec a založil tak své první vlastní studio, o kterém vždy snil. Sklárna se mu v tu chvíli stala domovem a domov sklárnou… Dlouhodobě a poctivě budovaný věhlas vlastního jména se dále rozšiřoval a znásoboval. Umělci, designéři, architekti a firmy začali jeho nové studio využívat natolik, že za pár let již svou kapacitou a velikostí nestačilo na stále se zvyšující poptávku, a tak přišel další, snad ještě odvážnější a větší krok – vybudování ne již studia, ale přímo menší sklárny, která vyrostla v nedalekých Kunraticích u Cvikova na základech bývalé traktorové stanice a konírny. V malé obci, kde nikdy žádný sklář, natož sklárna historicky nepůsobila, se tak v roce 2015 doslova v plné kráse zjevila malá půvabná vesnická sklárna, stojící snad symbolicky hned vedle místního kostela…
Jiří Pačinek při její výstavbě nepočítal pouze s vlastní budovou, která vedle sklářské hutě disponuje ještě brusírnou, sklady, technickým zázemím a také prodejní galerií, ale myslel také na veřejný prostor a na to, aby se krásou skla mohli pokochat jak návštěvníci sklárny a obce, tak i místní obyvatelé a vytvořil zde překrásnou Křišťálovou zahradu. Místo, kde se krása a půvab křehkého skla snoubí s divokými barvami, exotickými tvary a nápaditými kreacemi…

Ne náhodou je tak Jiří Pačinek významným členem a součástí nového destinačního projektu Libereckého kraje s příznačným názvem KŘIŠŤÁLOVÉ ÚDOLÍ.